Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfakapandiAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Selamun Aleyküm, degerli Üyelerimiz malesef Nurmedine sitemiz bazi sebeplerden dolaayi kapanmistir. Bu Yönetim icin cok Üzücü bir durum fakat derlerki "Her güzel sey kisa sürermis" biz buna inaniyoruz. Yillarca bu forumda emegi gecen herkese tesekkürlerimizi bir borc biliriz, Allah sizlerden razi olsun insallah.. Bize ulasmak isterseniz mail adresimiz mevcut, hayatinzida basarilar dileriz Yönetim olarak (Sultan_Ahmed) mail adresimiz : by_turkey@live.de.
Sultan_Ahmed
8647 Mesajlar - 25%
dildar
4492 Mesajlar - 13%
Muhammedemre
4333 Mesajlar - 13%
ergenekon_41
3489 Mesajlar - 10%
sema_nur55
3196 Mesajlar - 9%
__AZiZE_tuL_Kübra__
2555 Mesajlar - 7%
firtina61
2272 Mesajlar - 7%
sel_sebil
2264 Mesajlar - 7%
filistinliyim
1556 Mesajlar - 5%
sahra_gulu
1304 Mesajlar - 4%

Paylaş|

**57 YIL TUTULAN NÖBET:

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
YazarMesaj
__AZiZE_tuL_Kübra__
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
__AZiZE_tuL_Kübra__
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 2555
<b>Nerden</b> Nerden : aLmanya
<b>Tecrübe Puanı</b> Tecrübe Puanı : 5329
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 24/05/09

**57 YIL TUTULAN NÖBET: Vide
MesajKonu: **57 YIL TUTULAN NÖBET: **57 YIL TUTULAN NÖBET: 27316010Paz Haz. 14, 2009 3:00 am

Mevki: Kudüs. Mekân: Mescid-ül Aksa. Tarih: 21 Mayıs 1972 Cuma. Ben ve gazeteci arkadaşım rahmetli Said Terzioğlu, İsrail Dışişleri rehberlerinin yardımı ile bu mübârek makamı dolaşıyoruz.

Kudüs Kapalı Çarşısı’nda rüzgâr gibi dolanan entarili kahvecilerin ellerindeki askılara çarpmadan biraz yürüdünüz mü, önünüze çıkan kapı sizi Mescid-ül Aksa’nın önüne kavuşturur. Mirâc mûcizesinin soluklanıldığı ilk Kıble’mize yani... Hemen oracıkta, ilk avlu vardır ki, hâlâ bizim lâkabımızla anılır. “12 bin şamdanlı avlu” derler oraya. Yavuz Selim 30 Aralık 1517 Salı günü Kudüs’ü devlete katmıştır da, ortalık kararmıştır. Yatsı namazını o avluda kılar. Kendisi ve bütün ordu beraber. Şamdanları yakarlar. Tam 12 bin şamdan... O isim oradan kalmadır. Sekiz on basamaklı geniş merdiveni adımladınız mı, o mukaddes Mescid’in bağdaş kurduğu ikinci avluya ulaşırsınız.

O’nu o merdivenin başında gördüm. İki metreye yakın bir boy. İskeletleşmiş vücudu üzerinde bir garip elbise. Palto?.. Hayır, kaput, pardesü veya kaftan?.. Değil. Öyle bir şey, işte.

Başındaki kalpak mı, takke mi, fes mi? Hiçbirisi değil. Oraya dimdik, dikilmiş. Yüzüne baktım da, ürktüm. Hasadı yeni kaldırılmış kıraç toprak gibi. Yüzbinlerce çizgi, kırışık ve kavruk bir deri kalıntısı.

Yanımda İsrail Dışişleri Bakanlığı Daire Başkanı Yusuf var. Bizim eski vatandaşımız. İstanbullu. “Kim bu adam?” dedim.

Lâkaydi ile omuz silkti. “Bilmem” diye cevap verdi. “Bir meczub işte. Ben bildim bileli, yıllardır burada dururmuş. Çakılı gibi, hâlâ duruyor ya... Kimseye bir şey sormaz. Kimseye bakmaz, kimseyi görmez.”

Nasıl, neden, niçin hâlâ bilmiyorum. Yanına vardım. Türkçe; “Selâmünaleyküm baba” dedim.

Torbalanmış göz kapaklarının ardında sütrelenmiş gibi jiletle çizilmişçesine donuk gözlerini araladı. Yüzü gerildi. Bana, bizim o canım Anadolu Türkçemizle cevap verdi:
Aleykümüsselâm oğul…

Donakaldım. Ellerine sarıldım, öptüm öptüm ve sordum:

- Kimsin sen, Baba?

Anlattı ki, ben de size anlatacağım. Ama evvelâ biliniz. O canım Devlet çökerken, biz Kudüs’ü 401 yıl 3 ay 6 günlük bir hakimiyetten sonra bırakırız. Günlerden 9 Aralık 1917 Pazar günüdür. Tutmaya imkân yok. Ordu bozulmuş, çekiliyor, Devlet, zevâlin kapısında. İngiliz girinceye kadar geçen zaman içinde yağmalanmasın diye oraya bir artçı bölük bırakırız. Âdet odur ki; bir şehri zapteden galip, asayiş görevi yapan yenik ordu askerlerine esir muamelesi yapmaz.

Anlattı. Gerisini tamamlayayım.

- Ben, dedi, Kudüs’ü kaybettiğimiz gün buraya bırakılan artçı bölüğünden…

Sustu. Sonra, elindeki silahın namlusuna sürdüğü fişekleri ateşler gibi zımbaladı:

- Ben, o gün buraya bırakılmış 20. Kolordu, 36. Tabur, 8. Bölük, 11. Ağır Makinalı Tüfek Takım Komutanı Onbaşı Hasan’ım…

Yâ Rabbi! Baktım, bir minare şerefesi gibi gergin omuzları üzerindeki başı, öpülesi sancak gi-biydi… Ellerine bir kere daha uzandım. Gürler gibi mırıldandı:

- Sana, bir emanetim var oğul. Nice yıldır saklarım. Emaneti yerine teslim eden mi?

- Elbette, dedim, buyur hele… -

Memlekete avdetinde yolun Tokat Sancağı’na düşerse… Git, burayı bana emanet eden ku-mandanım Kolağası (Önyüzbaşı) Musa Efendi’yi bul. Ellerinden benim için bus et (Öp). Ona de ki…

Sonra, kumandanı olduğu takımın makinalısı gibi gürledi:

- Ona de ki, gönül komasın. Ona de ki, “11. makinalı takım Komutanı Iğdır’lı Onbaşı Hasan, o günden bu yana, bıraktığın yerde nöbetinin başındadır. Tekmilim tamamdır kumandanım.” dedi dersin…

Öleyazdım. Sonra yine dineldi. Taş kesildi. Bir defa daha baktım. Kapalı gözleri ardından, 4 bin yıllık Peygamber Ocağı ordumuzun serhat nöbetçisi gibiydi. Ufukları gözlüyordu. Nöbetinin başında idi. Tam 57 yıl kendi-sini unutuşumuzdaki nadanlığımıza rağmen devletine küsmemişti…
sel_sebil
ÜStad Üye
ÜStad Üye
sel_sebil
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 2264
<b>Tecrübe Puanı</b> Tecrübe Puanı : 3908
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 10/04/09

MesajKonu: Geri: **57 YIL TUTULAN NÖBET: **57 YIL TUTULAN NÖBET: 27316010Paz Haz. 14, 2009 9:49 am

İşte bu kardeşim işte bu iman bu fedakarlık karşımızdaki düşmanı korkudan
omanlı döneminde 20 yaşında gençlik istanbulu fethediyodu zaferler kazanıyordu
ya şimdiki gençlik sokakları meyhaneleri kumarhaneleri v.b yerleri fethediyorlar
elhamdülillah bira biraz uyanış olmaya başladı Rabbim dahada uyandırsın inş.

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM GÜZEL PAYLAŞIMLAR OLMUŞ
__AZiZE_tuL_Kübra__
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
__AZiZE_tuL_Kübra__
<b>Mesaj Sayısı</b> Mesaj Sayısı : 2555
<b>Nerden</b> Nerden : aLmanya
<b>Tecrübe Puanı</b> Tecrübe Puanı : 5329
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 24/05/09

MesajKonu: Geri: **57 YIL TUTULAN NÖBET: **57 YIL TUTULAN NÖBET: 27316010Paz Haz. 14, 2009 12:40 pm

ecmain olsun ins.
yorumunuz icin tsk

**57 YIL TUTULAN NÖBET:

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası